RSS 分享按钮  
 

Inner Mongolia: Hu Chunhua

china.org.cn

Inner Mongolia: Hu Chunhua

Hu Chunhua, a native of Wufeng City, Hubei Province, was born in April, 1963. He joined the Communist Party of China (CPC) in April, 1983.

From September, 1979 to August, 1983 he was studying at Peking University. After graduation, he began work as a cadre in the Organization Department of the Communist Youth League in Tibet.

From 1997 to 2001 Hu served in the Secretariat of the Communist Youth League and as a Vice Chairman of the All-China Youth Federation.

Hu subsequently held various government and Youth League positions in Tibet, ultimately serving as deputy secretary of the CPC Tibet Autonomous Regional Committee from November 2003 to November 2006 and vice chairman of the Tibet Autonomous Regional Government from November 2003 to November 2005.

He returned to Beijing to become the First Secretary of the Communist Youth League from December 2006 to March 2008. On April 15, 2008, he was appointed as the acting Governor of Hebei, taking over as governor on January 12, 2009.

In November of 2009, he was appointed Party chief of Inner Mongolia Autonomous Region.

He is a member of the 17th CPC Central Committee.